Home / Lajme / Maqedoni / Maksuti: OBRM-PDUKM-ja ka filluar ta pranojë rolin e opozitës

Maksuti: OBRM-PDUKM-ja ka filluar ta pranojë rolin e opozitës

Nikolla Gruevski dhe OBRM-PDUKM-ja kanë njohur tashmë legjitimitetin e shumicës së re parlamentare dhe faktin se përbëjnë opozitë. Profesori Mersim Maksuti vlerëson se OBRM-PDUKM-ja është e ndërgjegjshme tashmë se pavarësisht nëse Ivanov do të jap ose jo mandatin shumica do ta votojë qeverinë e re.

“Po presim edhe ca ditë i kanë mbetur për dhënien e mandatit si e drejt e tij dhe kompetencë teknike, që ta ushtrojë këtë. Në anën e kundërt nëse nuk e jep, atëherë parlamenti si institucion krejtësisht sovran dhe legjitimi të shkoj drejtpërsëdrejti në qeveri të re dhe kjo me të gjitha gjasat si duket është një fakt i ri politik i pranuar edhe nga ana e OBRM-PDUKM-së, e cila tashmë e ndjen veten se shkon drejt opozitës në këtë vend”, tha për Alast-M, profesori Mersim Maksuti.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *