Home / Lajme / Maqedoni / Maqedonia në këndvështrimin e Al Jazeera Balkans (Video)

Maqedonia në këndvështrimin e Al Jazeera Balkans (Video)

Në fillim të orës 21:30, këtë të mërkurë (18.05.2017) do të fillojë emetimi i serialit të ri dokumentar të televizionit Al Jazeera Balkan të titulluar si ‘Shumica e rrezikuar’,

Seriali politiko-historik përfshin gjithsej gjashtë epizoda të cilët do të jepen çdo të mërkurë në të njëjtin termin dhe në të do të shpalosen përgjigjet të marrëdhënies së veçantë në mes maqedonasve dhe të shqiptarëve në Maqedoni, duke filluar që nga themelimi i shtetit, periudha komuniste 1944-1990, koha e fillimit të populizmit, pastaj deri te eskalimi i konfliktit nga 2001 dhe periudha pas Marrëveshjes kornizë të Ohrit.

Pas emetimit të rregullt, epizodet do të vendosen menjëherë edhe online dhe do të mund të shihen në kanalin në Youtube të Al Jazeera Balkans në këtë link.

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *