Home / Lajme / Botë / Marine Le Pen pranon humbjen, uron Macron

Marine Le Pen pranon humbjen, uron Macron

Marine Le Pen e ka pranuar humbjen ne zgjedhjet presidenciale te mbajtura sot ne France, dhe ka telefonuar Emmanuel Macron duke e uruar për fitoren.

Kjo pak pasi exit pollet treguan se Macron fitoi me 65.5% të votave, ndersa Le Pen siguroi 34.9%
Publikohen exit pollet e para për zgjedhjet presidenciale në Francë dhe Macron kryeson me 64% të votave, ndersa Le Pen 36%. Pas orës 20:00 priten të dalin shifrat e para zyrtare të votave.
Radioja belge Rtbf i referohet exit-poll-eve të “tre instituteve” të sondazheve, sipas të cilëve, Macron kryeson me mbi 60% të votave.
Në këto zgjedhje, për herë të parë në 60 vjet të historisë franceze, asnjë prej partive të mëdha tradicionale, të djathta apo të majtë nuk ka një kandidat në fletën e votimit që synon të hyjë në Elysee.
Vota e sotme thuhet se do të jetë një ndryshim të thellë për Francën dhe vendin e saj në Europë.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *