Home / Lajme / Botë / Mbi 140 të arrestuar gjatë protestave në Paris

Mbi 140 të arrestuar gjatë protestave në Paris

Policia franceze natën e kaluar arrestoi të paktën 141 persona, që morën pjesë në protestat e dhunshme pas zgjedhjes së Emanuel Makron për president të ri të Francës.

Policia franceze sot në mëngjes njoftoi se nga numri i përgjithshëm i të arrestuarve nëntë prej tyre i është caktuar masa e arrestit, ndërsa të tjerët janë lënë të lirë.

Sipas policisë, të arrestuarit do të ballafaqohen me akuzën vandalizëm.

Pjesëmarrësit në protestë janë pjesëtarë të grupeve anarkiste dhe të majta ekstreme të cilët janë edhe  kundër zgjedhjes së Makronit për Presidenti por edhe kundër kundër kandidates së tij Marin Le Pen.

Gjithashtu lexo

Spanja sërish nën frikën e terrorit, parandalohet sulm tjetër, vriten 5 terroristët

Parandalohet një tjetër sulm terrorist në Spanjë, pas atij të Barcelonës ku mbetën të vrarë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *