Home / Lajme / Botë / Miratohet formimi i kontingjentit për mbështetje të operacioneve në Irak dhe Siri

Miratohet formimi i kontingjentit për mbështetje të operacioneve në Irak dhe Siri

Pjesëmarrësit në takimin e Arabisë Saudite, në të cilën morën pjesë liderët e shteteve arabe dhe myslimane, si dhe presidenti i SHBA-së, Donald Tramp, morën pjesën në krijimin e kontingjentit ushtarak për mbështetje të luftës kundër terrorizmit në Irak dhe Siri.

Në deklaratë përfundimtare theksohet se liderët e më shumë se 50 shteteve, pjesëmarrëse në forum, e kanë mbështetur propozimin për krijimin e kontingjentit rezervë ushtarak prej 34.000 ushtarëve për mbështetje të operacioneve antiterroriste në Irak dhe Siri.

Gjithashtu përshëndetet edhe formimi i Qendrës botërore për luftë me ideologjinë ekstremiste me seli në Riad.

Pjesëmarrësit në takim u dakorduan se është i domosdoshëm shkëmbimi i informacioneve për veprim të grupeve terroriste, lokalitetet e tyre dhe lëvizja e ushtarëve.

Gjithashtu lexo

Sulmi në Barcelonë, shqiptarja filmon ndalimin e të dyshuarit: Shpëtova për 50 sekonda

Një shqiptare, punonjëse e një dyqani në vendngjarje ka filmuar dhe dëshmuar të gjithë ngjarjen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *