Home / Lajme / Botë / MPJ franceze: Të stabilizohet vendi përmes dialogut dhe konstruktivitetit

MPJ franceze: Të stabilizohet vendi përmes dialogut dhe konstruktivitetit

Ministria e Jashtme e Francës ka reaguar në lidhje me zhvillimet e fundit në Kuvendin e Maqedonisë, ku u sulmuan dhunshëm gazetarët dhe deputetët e shumicës parlamentare,

MPJ-ja franeze shpreh shqetësimin e saj për këto zhvillime duke dënuar dhunën pas zgjedhjes së kryetarit të ri të Kuvendit. MPJ-ja thërret palët që paqësisht t’i zgjidhin problemet dhe me dialog e konstruktivitet të mundësojnë stabilizimin afatgjatë të vendit.

Franca thërret që të respektohet Kushtetuta, parimet demokratike dhe institucionet, por edhe të mbajnë përgjegjësi të përfshirët në dhunë.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *