Home / Lajme / Botë / Mrekulli në Mesdhe, rojet italiane shpëtojnë 10 mijë refugjatë brenda 4 ditësh

Mrekulli në Mesdhe, rojet italiane shpëtojnë 10 mijë refugjatë brenda 4 ditësh

Më shumë se 3.400 migrantë u shpëtuan ndërsa 10 të tjerë u gjetën të pajetë gjatë operacioneve delikate të së premtes në brigjet e Libisë, që çojnë në total numrin e të shpëtuarve në rreth 10.000 persona në katër ditë, sipas rojeve bregdetare italiane dhe libianëve.

Asnjë anije nuk është sinjalizuar sot në mëngjes.

Të premten, më shumë se 1.230 persona u shpëtuan nga anije libiane dhe u shoqëruan më pas drejt Tripolit apo në Sawiya, rreth 50 kilometra në perëndim, ndërsa 2.200 të tjerë u shpëtuan nga anije ushtarake apo tregtare të koordinuara nga rojet bregdetare italiane dhe priten të dërgohen në Itali.

Rojet bregdetare italiane konfirmuan se kanë gjetur 10 persona të vdekur gjatë këtyre operacioneve, pa saktësuar se në çfarë rrethanash.

Gjithashtu lexo

Nga shtatori, administrata në dy ndërrime

Pas dy javësh, qytetarët edhe pas orës 16 do të mund të nxjerrin, certifikatën e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *