Home / Kryesoret / Pas formimit të qeverisë, Prokuroria do ngrejë hetime të reja ndaj dhunuesve të Kuvendit

Pas formimit të qeverisë, Prokuroria do ngrejë hetime të reja ndaj dhunuesve të Kuvendit

Gjykata vendosi lirimin me kusht​ për huliganët​ e fronitit protestues “Për Maqedoni të përbashkët” të cilët sulmuan disa deputetë dhe gazetarë mbrëmjen e 27 prillit në Kuvendin e Maqedonisë,

Por, nga ana tjetër, avokati i njohur Miroslav Vuiç, e ka dënuar ashpër vendimin e Gjykatës që vendosi lirimin mekusht të huliganëve. “Të gjithë ata që shihen se si i vërsulen deputetëve duke i rrahur dhe gjakosur ata, do të dalin para drejtësisë dhe do të dënohen me burg për vepra të ndryshme penale”.

Vuiç më tej thotë se Prokurori i ri do të ngrejë procese të reja hetimore, jo vetëm për huliganët, por edhe për deputetët e VMRO-DPMNE-së dhe koalicionin që i hapi dyert huliganëve. Të gjithë ata do të përfundojnë në burg.

Gjithashtu lexo

Shkarkohet Zvërlevski, me 64 vota për dhe asnjë kundër

Kuvendi i Maqedonisë, pas debateve disajavëshe maratonike të deputetëve VMRO-DPMNE-së, e shkarkoi kryeprokurorin publik Marko …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *