Home / Lajme / Rajon / Pavllopulos: Greqia është dera dhe dritarja e Turqisë drejt Perëndimit

Pavllopulos: Greqia është dera dhe dritarja e Turqisë drejt Perëndimit

 Turqia nga historia e deritanishme duhet të kuptojë se Greqia është dritarja dhe dera e saj drejt Perëndimit, deklaroi presidenti grek Prokolis Pavlopulos, para bashkatdhetarëve të tij në Stamboll, lajmëron ANA-MPA.

“Kemi një synim ligjor, qëllimi është paqe, bashkëjetesë paqësore, sepse pa të, të gjithë do të humbim, askush nuk do të fitojë”, theksoi Pavlopulos në Stamboll ku merr pjesë në samitin e Bashkëpunimit ekonomik malazez.

Në samit paraprakisht u caktua takim midis presidentëve të dy shteteve, por ai nuk u mbajt për shkak të obligimeve të Rexhep Taip Erdoganit.

Pavlopulos i bëri thirrje Ankarasë që t’i vazhdojë reformat dhe t’i respektojë rregullat.

Gjithashtu lexo

Bashkimi emocional pas 3 vjetësh, i fëmijës së rrëmbyer nga ISIS, me familjen e tij (Video)

Një djalë 12-vjeçar jazidi është bashkuar me nënën e tij në Kanada tre vjet pasi …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *