Home / Lajme / Botë / Pentagoni publikon shifrat, 350 civilë kanë vdekur si pasojë e sulmeve të SHBA-së në Siri

Pentagoni publikon shifrat, 350 civilë kanë vdekur si pasojë e sulmeve të SHBA-së në Siri

Të paktën 352 civilë kanë humbur jetën gjatë sulmeve të ushtisë amerikane në Siri kundës Shtetit Islamik. Bilanci ka nisur që prej vitit 2014, kur filloi edhe kjo luftë. Por sulmet ajrore mendohet të jenë edhe më të rrezikshmit, pasi prej tyre kanë humbur jetën 3000 civilë. Pork y bilanc nuk ka përfshirë sulmet e ndodhura në datën 17 mars të këtij viti, ku besohet të jenë vrarë reth 100 civilë.

Pentagoni gjithashtu ka shprehur keqardhjen për humbjen e këtyre jetëve duke ngushëlluar kështu familjarët e këtyre personave, shkruan “The Independent” .

Gjithashtu lexo

Sulmi në Barcelonë, shqiptarja filmon ndalimin e të dyshuarit: Shpëtova për 50 sekonda

Një shqiptare, punonjëse e një dyqani në vendngjarje ka filmuar dhe dëshmuar të gjithë ngjarjen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *