Home / Kuriozitete / Qyteza kineze që ka vetëm një polic… të verbër

Qyteza kineze që ka vetëm një polic… të verbër

Në Lanba, qytez në jug-perëndim të Kinës, nuk ka ndodhur asnjë krim, aksident trafiku apo çfarëdo rasti tjetër që kërkon ndërhyrjen e autoriteteve, tash e dhjetë vite.

Në këtë vend është vetëm një polic, dhe ai është i verbër. Pan Yong është 43-vjeç dhe ndihmohet nga bashëkshortja e tij, për të bërë kontrollet e përditshme.

“Unë nuk kam ndonjë punë për të bërë, por e ndiej që jam duke dhënë kontributin tim. T’i shërbej këtij komuniteti është diçka shumë e rëndësishme për mua”, është shprehur Yong.

Ai humbi shikimin në vitin 2002, por u martua me Tao Hongying dy vite më vonë, e cila e ndihmoi që të rikthente vetëbesimin.

“Kur humba shikimin, mendova se jeta ime mbaroi, por më pas Tao hyri në jetën time dhe ndodhi mrekullia”, ka deklaruar ai.

Gjithashtu lexo

Qyteti ku askush nuk punon pas të mërkurës (Foto)

Pas 730 kilometrave udhëtim nga Stambolli, ju do të shkelni brigjet veriore të Turqisë, ku …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *