Home / Kryesoret / ‘Revolucioni Laraman’ festoi ndërrimin e pushtetit në Maqedoni (Video)

‘Revolucioni Laraman’ festoi ndërrimin e pushtetit në Maqedoni (Video)

Kryetari i shtetit, Gjorge Ivanov, dje e mandatoi Zoran Zaevin për të formuar qeverinë e re të Maqedonisë,

 

Me caktimin e mandatarit, Zoran Zaev është pretendenti krysor për të udhëhequr qeverinë e re të Maqedonisë, edhe atë duke lënë në opozitë tanimë ish-kryeministrin Nikolla Gruevski dhe partinë e tij.

Poashtu dje në një atmosferë festive ‘Revolucioni Laraman’ para qeverisë ka festuar, sipas tyre, ikjen e Gruevskit.

Kujtojmë se Revolucioni Laraman ka protestuar prej vitit 2015, gjegjësisht pas publikimit të të ashtuquajturve bomba, gjegjësisht përgjime ilegale ku dëgjohen zyrtarë të OBRM-PDUKM për aferat korruptive dhe manipulimet me rastet e montuara politike.

Gjithashtu lexo

Stejt Departamenti: Qeverisja e VMRO-së ka nxitur diskriminim fetar në Maqedoni

Grupet religjioze në Maqedoni vlerësojnë se ish-Qeveria e VMRO-DPMNE-së e ka favorizuar Kishën Ortodokse – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *