Home / Lajme / Maqedoni / Rreth 100 mijë të sëmurë nga asma ka në Maqedoni

Rreth 100 mijë të sëmurë nga asma ka në Maqedoni

Numri i përgjithshëm i të sëmurëve me asmë në Maqedoni është nga 80 mijë e deri më 100 mijë persona. Numri i pacientëve të rinj vazhdon të rritet, por rritet edhe prania e alergjenëve, ndotësve të ajrit, përfshirë dyoksidi i azotit dhe sulfurit,

Kjo u bë e ditur nga drejtoresha e klinikës së pulmologjisë dhe alergjiologjisë, Biserka Jovanovska-Qaeva, me rastin e 2 majit, Ditës botërore kundër asmës, që shënohet nën moton ”Ajër më të pastër për frymëmarje më të mirë”.

Në vitin 2014 në Maqedoni u rrit numri i të sëmurëve me asmë për 3900 pacientë të rinj, në vitin 2015, për 4200, kurse deri më tani, ka edhe 1521 të sëmurë të rinj.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *