Home / Lajme / Maqedoni / Rritet importi dhe eksporti i Maqedonisë

Rritet importi dhe eksporti i Maqedonisë

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistika (ESHS), në periudhën janar-mars, 2017, eksporti i mallrave ka shënuar rritje prej 14.5%, krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar,

Rritje është shënuar edhe në importin e mallrave, për 14.3%. Deficiti tregtar për periudhën janar-mars, 2017, është 26 172 856 denarë. Mbulimi i importit me eksport është 72.6%.

Në këtë periudhë, Maqedonia ka shkëmbyer mallra më së shumti me Gjermaninë, Britaninë e madhe, Greqinë, Serbinë dhe Bullgarinë.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *