Home / Kryesoret / Serwer: BE-ja dhe SHBA-të ta ftojnë Maqedoninë në NATO

Serwer: BE-ja dhe SHBA-të ta ftojnë Maqedoninë në NATO

Njohësi i çështjeve ballkanike, Daniel Serwer, ka folur para Kongresit amerikan për situatën në Ballkan dhe në Maqedoni,

Sipas tij, delegimi i lidershipit të SHBA-ve në duar të BE-së për Ballkanin nuk ka kaluar pa ndonjë dështim, duke shtuar se në Bosnjë e Hercegovinë, Kosovë, Serbi dhe Maqedoni ka rreziqe jostabiliteti që mund të shkaktojnë trazira dhe se kjo do të ndikojë keq në rolin e lidershipit global për SHBA-të.

Daniel Serwer kërkon që BE-ja dhe SHBA-të t’i thonë Greqisë së ”IRJM-ja” do të ftohet në NATO pasi që të rivendosë një qeverisje demokratike, transparente dhe të përgjegjshme. Diskutimin e tij të plotë e gjeni në këtë vegëz.

Gjithashtu lexo

Katër të lënduar në afër Gostivarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma rreth orës 23 në autostradën Gostivar-Tetovë në afërsi të pikës së pagesës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *