Home / Lajme / Botë / SHBA: Shembet pjesa e tunelit ku ndodhen mbetjet nukleare

SHBA: Shembet pjesa e tunelit ku ndodhen mbetjet nukleare

Gjendje e jashtëzakonshme është shpallur në qendrën nukleare në Hanford, në jugperëndim të shtetit Uashington, pas shembjes së një pjese të tunelit në të cilin ndodhej vagoni me mbetje nukleare.

Zëdhënësi i departamentit për ekologji të shtetit federal Uashington, Rendi Bradberi ka thënë se ekspertët nuk kanë regjistruar ngritje të nivelit të radioaktivitetit dhe se askush nga punonjësit nuk janë lënduar, transmeton AP.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *