Home / Lajme / Botë / SHI-ja e granaton qytetin sirian Deir al-Zur

SHI-ja e granaton qytetin sirian Deir al-Zur

Të paktën shtatë persona vdiqën gjatë granatimit mbi qytetin lindor sirian Deir al-Zor, që e kryen pjesëtarët e grupit Shteti Islamik, njoftoi qendra siriane për vëzhgimin e të drejtave të njeriut.

Qendra pohon se terroristët nga SHI-ja vazhdojnë t’i granatojnë pjesët e qytetit që janë nën kontroll të forcave qeveritare.

SHI-ja e kontrollon pjesën më të madhe të territorit të Deir al-Zor përveç një enklave dhe bazës ajrore në afërsi të qytetit.

Më shumë se dy vjet ai rajon është nën rrethtim. Më shumë se 200.000 persona gjenden në zonën që është në territoret që janë nën kontroll të SHI-së në Siri dhe Irak.

Gjithashtu lexo

Sulmi në Barcelonë, shqiptarja filmon ndalimin e të dyshuarit: Shpëtova për 50 sekonda

Një shqiptare, punonjëse e një dyqani në vendngjarje ka filmuar dhe dëshmuar të gjithë ngjarjen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *