Home / Kuriozitete / Shkencëtarët zbulojnë të vërtetën: Ja si duken UFO-t

Shkencëtarët zbulojnë të vërtetën: Ja si duken UFO-t

Nuk ka njeri që të mos ketë pyetur veten qoftë dhe vetëm njëherë: Ka apo nuk ka jashtëtokësorë, nëse po, ç’tipare kanë? A janë ata të ngjashëm me njerëzit?
 Bussiness Insider mblodhi një sërë të dhënash shkencore, për të na treguar se si duken këto krijesa.
Në mënyrë të veçantë, ekspertët besojnë se përveç formës, madhësisë dhe ngjyrës së njëjtë, alienët kanë edhe disa veçori themelore që ia vlen të nënvizohen:
Jetojnë në tokë për të zhvilluar teknologjinë e raketave,
Kanë shikim binocular për matje distancash,
Sy afër njëri-tjetrit për reduktimin e kohës së marrë dhe përpunimin e sinjaleve,
Dy këmbë për të lëvizur si dhe dy duar me nga tre gishta për kapjen dhe përdorimin e veglave.
Sipas biologut evolucionist, Riçard Dokins, i cili solli shembullin e vizionit, në një botë plot dritë (si Toka), sytë e formave lokale të jetës u evoluan në mënyrë të ngjashme me atë të formave të jetës në planetin tonë.

Gjithashtu lexo

Ky është një prej gjarpërinjve më të pakapshëm në botë

Pas një kërkimi 64-vjeçar të shkencëtarëve në Brazil gjarpri më i pakapshëm në botë është …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *