Home / Lajme / Botë / Sulm kibernetik në spitalet e Britanisë

Sulm kibernetik në spitalet e Britanisë

Spitalet në gjithë Britaninë u detyruan të anulonin takimet, pasi pësuan një sulm të dyshuar kibernetik.

Spitalet në Londër, në veriperëndim të Anglisë dhe në pjesë të tjera të vendit raportuan probleme me sistemet e tyre kompjuterike.

“Ooops, dosjet e juaja janë të koduara”, është mesazhi që është shfaqur në ekranet e kompjuterëve në Shërbimin e Shëndetit Kombëtar të Britanisë.

Për të rikthyer qasjen në kompjuterë, është kërkuar të paguhet.

Agjencia Kombëtare për Krim tha se është e njoftuar me raportet, por nuk dha më shumë detaje.

Rastet emergjente janë referuar në spitale të paprekura.

Gjithashtu lexo

Ishulli i Fazanëve që ndan dy shtete: Këtë vend të vogël e administron gjatë muaj Spanja dhe gjashtë tjerë Franca (Video)

Në provincën Baske, mes qytetit verior spanjoll Irun dhe atij jugperëndimor në Francë, Henda, rrjedh …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *