Home / Kryesoret / Talat Xhaferi do të koordinojë partitë për të vendosur për zgjedhjet lokale

Talat Xhaferi do të koordinojë partitë për të vendosur për zgjedhjet lokale

Kryetari i ri i Kuvendit, Talat Xhaferi, do të tentoj t’u ulë në një tavolinë partitë parlamentare dhe të sigurojë zgjidhje politike me konsenzus për afatin e kryetarëve të komunave, i cili skadon më 15 maj,

Gjatë ditës së hënë kryetari i Kuvendit, ka caktuar koordinim mes përfaqësuesve të partive parlamentare për zgjedhjet lokale.

Nëse shefat e partive mirren vedh rreth datës së zgjedhjeve lokale, të njëjtën ditë mund të mbahet seancë për ndryshime të ligjeve për vazhdimin e afatit të kryetarëve të komunave.

Për momentin është e paqartë nëse OBRM-PDUKM-ja do të merr pjesë në këtë takim ose tjetër të caktuar nga Talat Xhaferi, për të cilin thonë se është jolegjitim dhe kërkojnë nga LSDM-ja të nënshkruajnë zgjedhje të shpejta lokale së bashku me ato parlamentare.

Gjithashtu lexo

Stejt Departamenti: Qeverisja e VMRO-së ka nxitur diskriminim fetar në Maqedoni

Grupet religjioze në Maqedoni vlerësojnë se ish-Qeveria e VMRO-DPMNE-së e ka favorizuar Kishën Ortodokse – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *