Home / Lajme / Botë / Të paktën 14 viktima në tornadon dhe përmbytjet në SHBA

Të paktën 14 viktima në tornadon dhe përmbytjet në SHBA

Të paktën 14 persona e kanë humbur jetën në tornadot dhe përmbytjet në pjesët jugore të Perëndimit qendror të SHBA-së të cilët u përfshinë nga moti i lig, ndërsa i cili solli edhe reshje të dëborës, të pazakonshme për këtë periudhë, nga Kanzasi Perëndimor, transmetuan mediat amerikane.

Disa persona rezultojnë të zhdukur.

Moti i keq i goditi shtetet Teksas, Misuri, Misisipi, Arkanzas, Alabama, Oklahoma dhe Luiziana. Më rëndë janë goditur pjesët lindore të Teksasit, ku jetën e kanë humbur katër persona, ndërsa mbi 50 janë lënduar. Tornadoja shkatërroi gjithçka para vetes në rajonin me gjatësi 56 kilometra dhe gjerësi 24 kilometra.

Dëmtimet janë të mëdha

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *