Home / Lajme / Botë / Tension në Detin e ZI: Avioni rus dhe ai amerikan ‘përballen’ pranë kufirit të Rusisë

Tension në Detin e ZI: Avioni rus dhe ai amerikan ‘përballen’ pranë kufirit të Rusisë

Një avion luftarak rus ka ndeshur një aeroplan spiun amerikan mbi ujërat neutrale të Detit të Zi, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Rusisë të premten.

“Pas afrimit të një avioni në një distancë të sigurt, piloti rus identifikoi objektin fluturues si një aeroplan mbikëqyrës amerikan”, tha ushtria ruse.

Piloti rus “përshëndeti” pilotët amerikanë me një manovër të veçantë, pas së cilës aeroplani amerikan ndryshoi rrugën e tij larg kufirit rus, shkruan “RT”.

Incidenti ndodhi më 9 maj , kur radarët rusë zbuluan një objektiv ajror mbi ujërat neutrale të Detit të Zi duke afruar kufirin rus.

Image

Gjithashtu lexo

Spanja sërish nën frikën e terrorit, parandalohet sulm tjetër, vriten 5 terroristët

Parandalohet një tjetër sulm terrorist në Spanjë, pas atij të Barcelonës ku mbetën të vrarë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *