Home / Lajme / Maqedoni / Thaçi: Që të mos ketë tensione etnike, duhet të zbatohet tërësisht Marrëveshja e Ohrit

Thaçi: Që të mos ketë tensione etnike, duhet të zbatohet tërësisht Marrëveshja e Ohrit

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se Prishtina i ndjek me kujdes ngjarjet në Maqedoni dhe rajon. Ai ka porositur se ‘përdorimi i dhunës është e papranueshme’, njofton agjencia Beta,

‘Tani për tani tensionet në Maqedoni janë vetëm politike dhe jo-etnike. Megjithatë, për pamundësimin e tensioneve etnike, zgjidhja është tërësisht zbatimi i Marrëveshjes së Ohrit dhe hapërimi i pozitës të të gjithë komuniteteve që jetojnë në Maqedoni’, ka thënë Thaçi.

Gjithashtu lexo

Kuvendi duhet të votojë për shkarkim të Zvërlevskit

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet të mbajë vazhdime të tre seancave midis të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *