Home / Kuriozitete / Tunelet 3D për makinat me shpejtësi të pazakontë

Tunelet 3D për makinat me shpejtësi të pazakontë

Tekniki pionier Elon Musk ka zbuluar imazhet e makinës së tij të inaugurimit të tunelit, i cili së shpejti do të mbërrinte nëpër tokë nën Los Anxhelos, duke krijuar një rrjet futurist të nënkalimeve të nëndheshme për automjetet.

Themeluesi i SpaceX është duke i kushtuar një pjesë të orarit të tij të inovacionit në një projekt të ri të quajtur “Boring Company”, e cila synon të lehtësojë vështirësitë e mëdha të trafikut, duke krijuar një seri tunelesh me shpejtësi të lartë.

Musk shpreson të ndërtojë tunelin e parë nga Aeroporti i LAX në Culver City, Santa Monica dhe Sherman Oaks.

Për të realizuar idenë do të përdoret një pajisje rrethore e quajtur “Godot”.

Projekti synon që automjetet të vendosen në një platformë si ajo e patinazhit duke arritur një shpejtësi prej 200 km në orë.

Musk shpreson se projekti do të japë një “rrjet 3D të tuneleve për të lehtësuar ngjeshjen e trafikut”.

“Nuk ka kufizim të vërtetë se sa nivele të tunelit mund të keni”, shpjegoi Musk në prill.

“Minierat më të thella janë shumë më të thella se ndërtesat më të larta, kështu që ju mund të lehtësoni çdo nivel arbitrimi të mbingarkesës urbane me një rrjet të tuneleve 3D”.

Ai shtoi se tunelet përfaqësonin një mundësi më të mirë për transportin e ardhshëm sesa makinat fluturuese.

“Le të themi se nëse diçka po fluturon mbi kokën tënde, një numër i madh makinerish fluturues që shkojnë në të gjithë vendin, kjo nuk është një situatë e zvogëluar ankthi”, tha ai.

/Ora News.tv/

Gjithashtu lexo

Kërcen mbi 110 litarë, thyen rekord botëror – (VIDEO)

Vajza nga shkolla fillore në Pekin, ka thyer rekordin botëror. Ajo ka kërcyer 110 herë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *