Home / Lajme / Botë / Turqi – Grushti i shtetit arreston edhe 85 punonjës të Ministrive

Turqi – Grushti i shtetit arreston edhe 85 punonjës të Ministrive

Prokurori turk ka lëshuar 85 urdhër-arreste të reja për punonjës të Ministrisë së Energjisë dhe Arsimit, si pjesë e hetimi të rrjetit të kryesuar nga imami Fethullah Gulen, i konsideruar nga Ankaraja zyrtare përgjegjës i tentativës për grusht shteti me 15 korrik të vitit të shkuar.

Lajmi u njoftua nga CNN turk. Rreth 50.000 persona janë arrestuar deri tani nga autoritetet turke si mbështetës të Gulen.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili gjendet për një vizitë zyrtare në Uashington, do ti kërkojë homologut të tij amerikan Donald Trump ekstradimin e Gulenit.

Gjithashtu lexo

Pakistan: Vdesin gjashtë ushtarë pas shpërthimit të bombës

Një bombë rrugore, e cila ka pasur cak një konvonj me trupa ushtarake në jugperëndim …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *