Home / Lajme / Botë / Turqia ia ktheu shpinën BE’së

Turqia ia ktheu shpinën BE’së

Turqia, nën presidentin Recep Tayyip Erdogan, ia ka thyer shpinën anëtarësimit në Bashkimin Evropian, së paku tash për tash, tha komisionari për zgjerim i BE-së, Johannes Hahn.

“Secili e ka të qartë se Turqia po largohet nga perspektiva evropiane. Fokus i marrëdhënieve tona duhet të jetë diçka tjetër”, tha Hahn në një intervistë për agjencinë Reuters.

Qeveritë evropiane thonë se procesi i anëtarësimit të Turqisë në BE ka vdekur për shkak të shtypjes së disidentëve nga Erdogani, talljeve të tij me Gjermaninë për shkak të së kauarës naziste dhe një referendumi që i jep atij pushtet më të madh.

“Duhet të shohim se çfarë mund të bëjmë në të ardhmen, të shohim nëse mund të rinisim një lloj bashkëpunimi”, tha Hahn.

Erdogan i ka thënë Reutersit javën e kaluar se Turqia nuk do të presë përpara dyerve të Evropës përgjithmonë dhe se do të tërhiqet nga bisedimet për anëtarësim, nëse, siç ka thënë ai, vazhdon rritja e islamofobisë dhe e armiqësive tjera në disa shtete anëtare.

Turqia i ka nisur negociatat për anëtarësim në BE qysh në vitin 2005.

Gjithashtu lexo

Spanja sërish nën frikën e terrorit, parandalohet sulm tjetër, vriten 5 terroristët

Parandalohet një tjetër sulm terrorist në Spanjë, pas atij të Barcelonës ku mbetën të vrarë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *