Home / Lajme / Botë / Turqia zhvendos tyrben 550-vjeçare

Turqia zhvendos tyrben 550-vjeçare

Tyrbja historike 550-vjeçare e Zejnel Beut (Zeynel Bey Türbesi) në Batman të Turqisë është vendosur në platformën “SPMT” për t’u transferuar në Parkun e Ri Kulturor në Hasankeyf. Vazhdojnë punimet për vendosjen e tyrbes në vendin e ri. Zhvendosja e tyrbes historike është kryer për shkak digës që ndërtohet dhe rrezikut të përmbytjes nga ujërat e liqenit artificial./TRT

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *