Home / Lajme / Maqedoni / Xhaferi i ka dëguar letër të re presidentit Ivanov

Xhaferi i ka dëguar letër të re presidentit Ivanov

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, i ka dërguar letër të re presidentit të shtetit Gjorge Ivanov. Në konsultime mes shërbimeve të Kuvendit dhe kabinetit të presidentit, sipas TV24, janë harmonizuar paqartësitë ligjore në lidhje me publikimin e vendimit në Gazetën Zyrtare,

Që të mos komplikohet situata pa nevojë, kryetari i Kuvendit sot i ka shkruar letër të re Ivanovit, përmes së cilës e njofton për shumicën e re parlamentare, me çka edhe zyrtarisht fillon afati në të cilin Ivanovi duhet ta ndajë mandatin për qeverinë e re.

Pritet që pas kësaj letre Ivanovi do t’ia ndajë mandatin kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev, i cili do të nis bisedimet me partitë shqiptare për përbërjen e re qeveritare.

Gjithashtu lexo

Stejt Departamenti: Qeverisja e VMRO-së ka nxitur diskriminim fetar në Maqedoni

Grupet religjioze në Maqedoni vlerësojnë se ish-Qeveria e VMRO-DPMNE-së e ka favorizuar Kishën Ortodokse – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *