Home / Lajme / Maqedoni / Xhaferi: Nëse Ivanov refuzon të jep mandatin, qeverinë do ta formojë Kuvendi

Xhaferi: Nëse Ivanov refuzon të jep mandatin, qeverinë do ta formojë Kuvendi

Kryetari i ri i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi në një intervistë për gazetën ”Koha Ditore” ka thënë se nëse Gjorge Ivanov do të refuzojë të dorëzoj mandatin atëherë Kuvendi do të formojë qeverinë e re të Maqedonisë.

 Xhaferi është zotuar se t’i shfrytëzojë kompetencat e tij si kryetar që të vazhdojë procedurat parlamentare konform përcaktimeve kushtetuese.

Xhaferi, nga kabineti i tij, ka folur edhe për ditën kritike të 27 prillit. Ai ka thënë se do të merren në përgjegjësi ata që shkaktuan dhunë në parlament, duke përfshirë edhe deputetët që u dolën në krah protestuesve të dhunshëm.
Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë e ka komentuar edhe mungesën në Kuvend të Ali Ahmetit. Sipas tij, nëse Ahmeti do të ishte në seancë pasojat e dhunës do të ishin më të mëdha dhe dhuna mund të bartej edhe jashtë parlamentit dhe mund të shndërrohej në konfrontim ndëretnik.

Gjithashtu lexo

”Lëvizja Besa do ta ketë anëtarin e saj në KSHZ”

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Besa, Fadil Zendeli për Makfaks ka deklaruar se partia në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *