Home / Lajme / Rajon / Zaev për Kurir tv: Kishat në Kosovë janë zemra e Sebisë

Zaev për Kurir tv: Kishat në Kosovë janë zemra e Sebisë

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, po paraqitet me qëndrime më radikale kundrejt shqiptarëve, se sa rivali i tij Nikolla Gruevski, i njohur për politikë të dëmshme ndaj shqiptarëve.

Në një intervistë për Kurir.tv, Zaev ka thënë se nuk bën dallim mes maqedonasve dhe serbëve.

“Dëgjuam akuza se Zaevi ka pranuar ta padisë Serbinë për gjencid. Për mua ai është populli im”, tha Zaev duke folur për popullin serb. Ai madje ka kritikuar Gruevskin se ka pranuar pavarësinë e Kosovës dhe pranimin e saj në UNESCO.

“Serbia është vendi i parë që meriton përkrahjen tonë, sepse para se gjithash jemi popuj ortodoksë, krishterë dhe duhet të ndihmojmë njëri-tjetrin”, ka shtuar Zaev, duke shprehur brengosje për kishat dhe manastiret serbe që kanë mbetur në duar të shqiptarëve myslimanë.

Gjithashtu lexo

Emigranti shqiptar gjen portofolin me dollarë në New York dhe ia dorëzon të zonjës

Një emigrant nga Dibra e Madhe, i cili jeton në Staten Island, Nju Jork, ka …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *