Home / Lajme / Rajon / Zbulohen shifrat, ja sa ton ar ka Shqipëria, Maqedonia e Serbia

Zbulohen shifrat, ja sa ton ar ka Shqipëria, Maqedonia e Serbia

Këshilli Botëror për Arin ka bërë publike listën e re të 100 vendeve që kanë më shumë rezerva të arit.

Si gjithmonë këtë listë e kryeson SHBA me 8.133,5 ton ,ndwrsa në vendin e dytë gjendet Gjermania me 3.377,9 ton, kurse në vendin e tretë Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) me 8.814,0 ton.
Në mesin e 10 vendeve më të pasura gjenden Italia, Franca, Kina, Rusia, Zvicra, Japonia dhe Holanda.
Përsa i përket Ballkanit më së shumti ar posedon Serbia, 18.8 ton dhe gjendet në vendin e 63.
Pason Maqedonia në vendin e 77 me 6.9 tonë.
Shqipëria është në vendin e 98 më vetëm 1.6 ton ari, derisa Sllovenia ka 3.2 ton, Bosnja 3.0, etj.
Në vendin e fundit, atë të 100 gjendet Mongolia më 1.5 ton ari.

Gjithashtu lexo

Haradinaj: Mos e lëndoni UÇK-në – (VIDEO)

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj ka kërkuar që askush të mos e ofendojë UÇK-në, meqë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *