Home / Lajme / Maqedoni / Dënohet një firmë greke, dyshohet për larje parash përmes Maqedonisë

Dënohet një firmë greke, dyshohet për larje parash përmes Maqedonisë

Agjencia Evropiane për Luftë Kundër Korrupsionit – OLAF e ka dënuar kompaninë greke ”Aktor” me 50 milionë euro për mashtrim dhe shpërlarje parashë.

 

Ky rast ndërlidhet me ndërtimin e autostradës ”Demir Kapi – Smokvicë”, ndërkaq lajmi bëhet i ditur nga mediat greke ”Prototema” dhe Kathimerini”.

Përndryshe, kjo kompani e fitoi tenderin në vitin 2012 për ndërtimin e 28 kilometër rrugë. Në vitin 2014, edhe LSDM-ja kishte reaguar në lidhje me të njëjtën firmë, duke akuzuar se janë tërhequr në mënyrë të jashtëligjshme 3.5 milionë euro nga kjo kompani.

Gjithashtu lexo

Katër të lënduar në afër Gostivarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma rreth orës 23 në autostradën Gostivar-Tetovë në afërsi të pikës së pagesës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *