Home / Lajme / Maqedoni / Deri 100 milionë euro duhet të përfitojnë bujqit në Maqedoni

Deri 100 milionë euro duhet të përfitojnë bujqit në Maqedoni

Bujqit do të duhet që të fitojnë 32.5 milionë euro për prodhime të ndryshme – perime, kurse blegtorët do të përfitojnë 19.2 milionë euro, përcjell Telegrafi Maqedoni.

 

Sipas RTVM-së, tani për tani do të mbeten masat për mbështetjen plotësuese financiare për zhvillim të bujqësisë, respektivisht ndihmë për sigurim, ndihmë për bujqit e rinj, për bujqit e regjistruar, për fushat dhe fermat që gjenden në rajonet malore të pazhvilluara, si edhe ndihma për dëmet nga fatkeqësitë natyrore.

Vlera e mbështetjes financiare është nga 5% deri 50% e harxhimeve të plota, varësisht nga kultura e kultivuar. Për shkak të karakterit sezonal të paraqitjes dhe afateve përfundimtare për fillim , pagesa bëhet sipas kalendarit vjetor.

Me pagesat e drejtpërdrejta, në vitin 2017, gjithsej 100 milionë euro duhet t’u jepen bujqve, si ndihmë financiare./Telegrafi/

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *