Home / Kryesoret / Detaje makabre për ngjarjet e të enjtes së përgjakshme në Kuvend

Detaje makabre për ngjarjet e të enjtes së përgjakshme në Kuvend

Policia e Maqedonisë ka qenë kyçe në parandalimin e dhunës së Kuvendin e Maqedonisë, shkruan Telegrafi Maqedoni.

 

MPB e Maqedonisë ka pasur për detyrë që të parandaloj apo të ndaloj një gjë të tillë pasi të kishte filluar të ndodh. Oliver Spasovski tha dje se MPB ka ra prej provimi dhe për këtë pezulloi nga puna më shumë se 20 zyrtarë të policisë.

Por a e dinit se çfarë përmbante raporti i ditës së djeshme që u prezentua nga Oliver Spasovski?

-Shtabi i Drejtorisë për Siguri Publike ishte totalishtë jashtë kontrolle
-DSK nuk ka përgatitur raport për sigurinë
-Nuk ka pasur koordninim në mes organeve policore
-Kamerat e ”Qyteti i sigurtë” nuk kanë qenë të kyçura
-Dyert te Kuvendit janë hapur prej brenda
-Policët që ishin brenda kanë qëndruar duarkryq.
-Anëtarët e shtabit të Mitko Çavkov nuk kanë qenë në shtab.
-Edhe pse kanë kërkuar ndihmë, shtabi i Çavkov ka njoftuar se nuk mund të ketë forca shtesë.
-Çavkov nuk i ka thirrur Njësinë Speciale.
-Çavkov nuk ka dhënë urdhër për evakuimin e deputetëve.
-Janë humbur dy memori plotësuese (hard disk) me informacione shtesë.
-Janë ndaluar inçizimet e radio-stacioneve mes grupeve të policisë
-Agim Nuhiu i dërgoi ”sms” Çavkovit se situata mund të eskalojë, ndërsa ai ja kthen ”situata është nën kontroll”.

Ky raport voluminoz që është përgatitur për 1 muaj do t’i dorëzohet Prokurorisë Themelore Publike.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *