Home / Lajme / Botë / Diplomati amerikan i ka dhënë dokumente sekrete Kinës

Diplomati amerikan i ka dhënë dokumente sekrete Kinës

Një ish diplomat amerikan është arrestuar dhe po akuzohet për dhënie të dokumenteve top sekrete, zyrtarëve kinez.

Sipas një dëshmie nën betim, Kevin Mallory, 60 vjeçar nga Virginia, thuhet të ketë udhëtuar në Shanghai në muajin mars dhe prill të vitit 2017.

Ai gjithashtu nuk ka deklaruar 16,500 dollarë, para kesh, që i kishte me vete përderisa po udhëtonte përmes aeroportit Chicago.

Nga FBI është konfirmuar që Mallory kishte qasje në dokumente sekrete përderisa punonte për qeverinë.

Sipas ligjit federal për spiunazh, nëse shpallet fajtor ai do të përballet me burgim të përjetshëm.

Gjithashtu lexo

Sulmi në Barcelonë, shqiptarja filmon ndalimin e të dyshuarit: Shpëtova për 50 sekonda

Një shqiptare, punonjëse e një dyqani në vendngjarje ka filmuar dhe dëshmuar të gjithë ngjarjen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *