Home / Lajme / Maqedoni / Grubi: Ligji për gjuhën shqipe së shpejti në Kuvend

Grubi: Ligji për gjuhën shqipe së shpejti në Kuvend

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi ka paralajmëruar se së shpejti do të miratohet Ligji për gjuhën shqipe. Sipas tij, tanimë është harmonizuar qëndrimet me partnerët e koalicionit për miratimin e këtij ligji.

Nga ana tjetër, LSDM-ja, në mesin e 30 ligjeve me prioritet që duhet votuar në Kuvend, nuk e parasheh edhe ligjin e përdorimit zyrtar të gjuhës shqipe. Ky ligj kishte theks të veçantë edhe gjatë bisedimeve për koalicionim nga BDI dhe Aleanca për Shqiptarët./Gazeta Express/

Gjithashtu lexo

Sali Berisha: “Shkëndija” e Tetovës bën sot historinë!

Ish- kryeministri Sali Berisha i kushton një status ndeshjes mes Milanit dhe Shkëndijës së Tetovës, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *