Home / Lajme / Maqedoni / Konferenca e Sigurisë në Ohër: Anëtarësimi në NATO sjell siguri në rajon

Konferenca e Sigurisë në Ohër: Anëtarësimi në NATO sjell siguri në rajon

Në Konferencën ndërkombëtare për siguri në Ohër, u tha se Maqedonia nuk është e kërcënuar nga terrorizmi, por shqetëson prania e kampeve për trajnim të luftëtarëve në rajonin e Ballkanit,

 

Nikolla Dujoski, profesor në Fakultetin e Sigurisë, tha se Maqedonia nuk është tërheqëse për terroristët, prandaj nuk ka ndonjë ngjarje të rëndë. Carlos Florens nga Spanja, mendon se anëtarësimi i Maqedonisë në NATO do ta sigurojë Maqedoninë dhe kufijt e saj, do t’i mbrojë qytetarët dhe do ta lehtësojë rrugën drejt anëtarësimit në BE.

Sipas Kanal 5, ekspertët konsiderojnë se anëtarësimi në NATO do të sjellë më shumë siguri, posaçërisht për vendet më të vogla.

Gjithashtu lexo

Katër të lënduar në afër Gostivarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma rreth orës 23 në autostradën Gostivar-Tetovë në afërsi të pikës së pagesës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *