Home / Lajme / Botë / Lajmi i Fundit: Pamje nga sulmi në Mekë (VIDEO)

Lajmi i Fundit: Pamje nga sulmi në Mekë (VIDEO)

Forcat e sigurisë në Arabinë Saudite janë kundërpërgjigjur ndaj komploti terrorist të premten të cilët kanë synuar Xhaminë e Madhe në Mekë, tha zëdhënësi i sigurimit të Ministrisë së Brendshme Saudite, Mansour al-Turki.

 

 

Forcat e sigurisë thanë se operacioni ishte planifikuar nga tre grupe terroriste, dy me bazë në Mekë dhe një në Jeddah, transmeton TetovaSot. Sulmi kishte për qëllimi besimtarët në xhami, tha ai.

Operacioni i parë u pengau në Mekë në rrethin e Assila, ndërsa i dyti u pengua në lagjen Ajyad al-Masafi.

Një bombardues vetëvrasës, i cili u fsheh në një shtëpi në lagjen Ajyad, hapi zjarr ndaj forcave të sigurisë dhe refuzoi të vepronte në përputhje me thirrjet për t’u dorëzuar. Më vonë, ai shpërtheu veten me eksploziv.

Gjashtë vetë u plagosën dhe pesë anëtarë të forcave të sigurisë u plagosën lehtë.

Forcat e sigurisë arrestuan pesë prej të akuzuarve, duke përfshirë një grua, të cilët aktualisht janë duke u hetuar.

Më poshtë mund të shihni pamjet nga tentim-sulmi në Mekë.

Gjithashtu lexo

Nga shtatori çerdhet me dy ndërrime, ja oraret

Nga shtatori çerdhet do të fillojnë të punojnë me dy ndërrime. Kështu njoftoi sot ministra …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *