Home / Lajme / Botë / Matis: Koreja Veriore kërcënimi më i madh për paqen

Matis: Koreja Veriore kërcënimi më i madh për paqen

 Ministri amerikan i Mbrojtjes, Xhejms Matis deklaroi se Koreja Veriore paraqet kërcënim më urgjent për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare.

Ai deklaroi se programi bërthamor i Koresë Veriore paraqet “kërcënim të qartë momental”.

Në një deklaratë me shkrim të drejtuar deri te deputetët para debatit për buxhetin e Pentagonit, Matis theksoi se Koreja Veriore e rritë shpejtësinë dhe vëllimin e programit të saj bërthamor për të cilin lideri i Koresë veriore Kim Xhong-un deklaroi se një ditë do të jetë në gjendje për të lansuar bombë drejt SHBA-së.

Pheniani këtë vit ka kryer më shumë prova raketore dhe bërthamore.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *