Home / Lajme / Maqedoni / Mbledhje e Komitetit për Menaxhim me Kriza, diskutohet situata në Tetovë

Mbledhje e Komitetit për Menaxhim me Kriza, diskutohet situata në Tetovë

Mbrëmë është mbajtur mbledhja e Komitetit drejtues për bashkërendimin dhe menaxhimin me sistemin e menaxhimit me kriza,

Në këtë mbledhje është diskutuar për situatën në terren pas të reshurave të dendura të shiut që kanë shkaktuar përmbytje në rajonin e Tetovës, si edhe për masat që duhet ndërmarrë për tejkalimin e kësaj gjendje.

Sipas MIA’s, seanca është udhëhequr nga ministri i MPB-së, Oliver Spasovski, ndërkaq është vendosur që Drejtoria për mbrojtje dhe shpëtim, në bashkëpunim me komunën e Tetovës dhe shtabin rajonal për menaxhim me kriza, të ndërmarrin masa të menjëhershme për sanimin dhe pastrimin e terrenit të përfshirë nga përmbytjet.

Në këtë aksion kërkohet përfshirja edhe e Ministrisë së Transportit dhe Lidhjeve. Gjithashtu, komuna e Tetovës duhet që të kërkojë ndihmë nga komunat afër që të vihet në shërbim mekanizmi për pastrimin e terrenit të përfshirë nga përmbytjet për të normalizuar situatën.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *