Home / Lajme / Maqedoni / Në disa komuna të Maqedonisë realizohet projekt për aktivizëm qytetar përmes mediave

Në disa komuna të Maqedonisë realizohet projekt për aktivizëm qytetar përmes mediave

Në Berovë, Strugë, Prilep, Shën Nikollë dhe Kërçovë realizohet projekti ”Informohu dhe vepro”,

 

Qëllimi i këtij projekti është rritja e vetëdijes publike për pjesëmarrje më të madhe qytetare në ngjarjet shoqërore dhe nxitja e aktivizmit qytetar për zgjidhjen e sfidave lokale përmes arsimimit medial dhe trajnimit.

Qëllimi kryesor i projektit është nxitja e aktivizmit qytetar në mjediset më të vogla në Maqedoni përmes njohjes së publikut për mediat, se si krijohet një lajm, si njihet dallimi ndërmjet reklamës, lajmit dhe manipulimit, si edhe si të njihet propaganda politike apo ndonjë tjetër lloj propagande./Telegrafi/

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *