Home / Lajme / Botë / Nëse keni kësi SANDALE, menjëherë HIDHNI NË BËRLLOK

Nëse keni kësi SANDALE, menjëherë HIDHNI NË BËRLLOK

Një hulumtim i fundit shkencor në Gjermani ka zbuluar sandalet e bëra nga materiale plastike mund të jenë shkaktari i disa llojeve të kancerit.

Arsyeja për këtë është se materialet e plastikës përmbajnë përbërës kancerogjen, transmeton Telegrafi.

Ata për këtë hulumtim i kanë testuar dhjetë  sandale të bëra nga materiale të plastikës dhe kanë zbuluar se sandalet përmbajnë 60 për qind PAH (hidrokarbone aromatike policiklike. Prandaj, sandalet paraqesin rrezik ndaj shëndetit të njeriut për shkak të substancave kancerogjene që i kanë.

Hulumtimi gjithashtu ka zbuluar se sandalet origjinale të njohura si Crocs, nuk përmbajnë PAH. Sidoqoftë, ato përmbajnë disa përbërës të cilët shkaktojnë alergji të ndryshme.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *