Home / Lajme / Maqedoni / OBRM-PDUKM: Maqedonia të pranohet menjëherë në NATO dhe BE

OBRM-PDUKM: Maqedonia të pranohet menjëherë në NATO dhe BE

Përmes një konferencë për shtyp, OBRM-PDUKM-ja kërkon anëtarësimin e menjëhershëm të Maqedonisë në Bashkimin Evropian dhe Aleancën Veriatlantike – NATO,

 

Sipas Vllatko Gjorçevit nga OBRM-PDUKM-ja, Maqedonia i ka plotësuar kriteret për anëtarësim në NATO dhe për fillim të bisedimeve për anëtarësim në BE. Ai theksoi se me vendimin e Gjykatës ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë më 2011, u vërtetua se Greqia e ka shkelur marrëveshjen e përkohshme duke vënë VETO për Maqedoninë.

OBRM-PDUKM-ja pret që Zaevi dhe Qeveria e re do ta plotësojë premtimin për anëtarësim, duke mos prekur në çështjen e identitetit të vendit dhe duke mos u arritur marrëveshje, siç thonë, në dëm të popullit dhe shtetit të Maqedonisë.

Gjithashtu lexo

Kuvendi duhet të votojë për shkarkim të Zvërlevskit

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet të mbajë vazhdime të tre seancave midis të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *