Home / Lajme / Maqedoni / Osmani: BE është qëllimi i përbashkët i Maqedonisë dhe Shqipërisë

Osmani: BE është qëllimi i përbashkët i Maqedonisë dhe Shqipërisë

Anëtarësimi në BE është qëllimi i përbashkët i Maqedonisë dhe Shqipërisë dhe vendet mundet të japin mbështetje të ndërsjellë në këtë proces, ka theksuar zëvendëskryeministri i Çështjeve Evropiane, Bujar Osmani, në takimin me ambasadorin e Shqipërisë Fatos Reka.

 

‘Ai theksoi se duhet mbështetje nga fqinji ynë për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë në NATO, posaçërisht periudhën e ardhshme, duke shtuar se pret mbështetje nga Shqipëria edhe për anëtarësimin e Maqedonisë në rajonin dhe strategjinë Adriatik-Jon. Zëvendëskryeministri Osmani, gjithashtu e theksoi hapjen e Zyrës rajonale për bashkëpunim të të rinjve në Tiranë, edhe si një mundësi për përforcimin e bashkëpunimit mes të rinjve në rajon’, njofton SÇE.

Bashkëbiseduesit janë dakorduar se fillimi i projektit të parë infrastrukturor për lidhje energjetike të të dy vendeve në vlerë prej 12 milionë euro në suaza të Kornizës investuese për Ballkanin Perëndimor është sinjal i qartë se rajoni bashkërisht vepron drejtë tejkalimit të sfidave, njofton AIM.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *