Home / Lajme / Botë / Partia e Macron fiton zgjedhjet parlamentare në Francë

Partia e Macron fiton zgjedhjet parlamentare në Francë

Partia e presidentit francez, Emmanuel Macron ka shënuar sonte fitore në zgjedhjet parlamentar, transmeton Klan Kosova.

Dy sondazhet e nxjerrin partinë e 39 vjeçarit La République en Marche në fitimin e 355 deri në 425 ulëseve prej gjithsej 577 ulëseve të Asamblesë Kombëtare.

Kjo parti u formua rreth dy vjet më parë, dhe gjysma e kandidatëve të saj janë pak ose pa përvojë politike.

Rezultati, nëse konfirmohet, do t’i jap Macronit një fuqi të madhe për t’i shtyer përpara reformat.

Gjithashtu lexo

Rusia thotë se është pothuajse e sigurt se lideri i ISIS Abu Bakr al-Bagdadi është vrarë

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë sot se është pothuajse e sigurt se lideri …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *