Home / Lajme / Botë / Pentagon: SHBA-ja e ka transferuar bartësin e aeroplanëve “Xhorxh Bush” në pjesën lindore të Detit Mesdhe

Pentagon: SHBA-ja e ka transferuar bartësin e aeroplanëve “Xhorxh Bush” në pjesën lindore të Detit Mesdhe

SHBA-ja ka sistemuar një grup sulmues, të kryesuar nga bartësi i aeroplanëve “Xhorxh H.V. Bush” në pjesën lindore të Detit Mesdhe, kumtoi pres-shërbimi i marinës amerikane, transmeton TASS.

Grupi sulmues i bartësve të aeroplanëve ka arritur në Detin Mesdhe nga rajoni i Gjirit Persik ditën e hënë, ndërsa dje veç më ka marrë pjesë në shkaktimin e goditjeve kundër “Shtetit Islamik” në Irak dhe Siri. Pres-shërbimi nuk i saktëson qëllimet e këtyre sulmeve dhe në cilën mënyrë janë kryer.

Në përbërjen e grupit, përveç bartësve të aeroplanëve, ka edhe dy kryqëzues raketor dhe dy bartës të minave.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *