Home / Lajme / Botë / Së paku 17 të vrarë nga sulmi në një restorant në Somali

Së paku 17 të vrarë nga sulmi në një restorant në Somali

Së paku 17 njerëz janë vrarë në një sulm në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu.

Militantët islamikë kanë shpërthyer një makinë bombë dhe kanë qëlluar me armë restorantin Pizza House.

Policia tha se forcat e sigurisë kanë marrë kontrollin e lokalit pas agimit, pasi personat e armatosur kanë mbajtur pengje për disa orë.

“Operacioni ka përfunduar dhe personat e armatosur janë vrarë nga forcat e sigurisë”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Sigurisë në Somali, Mohamed Ahmed Arab.

Përgjegjësinë për sulmin e kanë marrë militantët e grupit Al-Shabab, që janë të lidhur me Al Kaidën.

Gjithashtu lexo

Trump kërkon ndaljen e ndihmës financiare për Serbinë, ‘shpëton’ Kosova

Administrata e presidentit amerikan, Donald Trump po bënë përpjekje që të reduktojë në mënyrë drastike …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *