Home / Lajme / Botë / SHBA: Senatorët arritën marrëveshje për sanksionet e reja ndaj Rusisë

SHBA: Senatorët arritën marrëveshje për sanksionet e reja ndaj Rusisë

 Senatorët amerikanë arritën marrëveshje për legjislacionin, me të cilin vendosen sanksione të reja ndaj Rusisë, në të cilin është përfshirë dispozita, me të cilën Shtëpia e Bardhë pengohet t’i lehtësojë, suspendojë ose heq sanksionet pa miratimin e Kongresit.

Qëllimi i marrëveshjes, i cili do të parashtrohet si amendament ndaj propozim-ligjit për sanksione ndaj Iranit, është që ta dënojë Rusinë për shkak të përzierjes së saj në fushatën parazgjedhore për zgjedhjet presidenciale në SHBA në vitin 2016, aneksimin e Krimesë dhe mbështetjen e Qeverisë siriane gjatë luftës qytetare gjashtë vjeçare në atë vend.

Për propozim-ligjin për Iranin do të duhet të votojë që këtë javë.

Gjithashtu lexo

Spanja sërish nën frikën e terrorit, parandalohet sulm tjetër, vriten 5 terroristët

Parandalohet një tjetër sulm terrorist në Spanjë, pas atij të Barcelonës ku mbetën të vrarë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *