Home / Lajme / Botë / Tmerr pas termetit në Turqi, 35 lëkundje toke brenda 12 orëve

Tmerr pas termetit në Turqi, 35 lëkundje toke brenda 12 orëve

Pas tërmetit me intensitet 6,2 ballë sipas Rihterit që goditi rajonin e Detit Egje në afërsi të Izmirit në Turqi, autoritetet kanë regjistruar edhe 35 dridhje të tjera me intensitet mbi 3 ballë brenda 12 orëve që kanë vijuar, raporton Anadolu Agency (AA).
Sipas entit sizmologjik të Agjencisë Turke për Menaxhimin e Katastrofave dhe Emergjencave (AFAD), tërmeti ndodhi në orën 15:28 sipas kohës lokale me epiqendër në ujërat e Egjeut në largësi prej 22,98 kilometrash nga rajonin Karaburun i Izmirit, ndërsa në 12 orët në vijim janë regjistruar edhe 35 tërmete të tjera me intensitet mbi 3 ballë.

Prej këtyre tërmeteve, shtatë kanë qenë me intensitet mbi 4 ballë, kurse më i larti 4,9 ballë sipas shkallës së Rihterit.

Gjithashtu lexo

Dy terroristë hidhen në erë në Turqi

Dy terroristë nga organizata ekstremiste dhe e ndaluar “Partia maoiste komuniste” u ngritën në erë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *