Home / Lajme / Kronika e zezë / Vdiq Giuliano Sarti njëri ndër portierët më të mirë në histori të Italisë

Vdiq Giuliano Sarti njëri ndër portierët më të mirë në histori të Italisë

Gjatë orëve të hershme të mëngjesit të sotëm ka ndëruar jetë në moshën 83-vjeçare Guliano Sarti, portiere i Fiorentinës dhe i përgaqësueses së Italisë. I lindur në Castello d’Argile (Bologna) me 2 tetor 1933, i ndjeri konsiderohej portiere më i mirë i italian it ë gjitha kohërave, dhe numri një i Grande Inter të trajnerit të famshëm Helenio Herrera.
Luajti për skuadrat Centese, Bondenese, Fiorentina, Inter dhe Juventus, duke luajtur në 8 ndeshje për përfaqësuesen e Italisë.
Fitoi 2 Kupa të Kampionëve, 2 Kupa Interkontinentale, 1 Kupë të Kupave, 3 tituj në Itali (scudetto) dhe 1 Kupë të Italisë.

Gjithashtu lexo

Kontrollohen lokalet e zhurmshme në Tetovë – (VIDEO)

Të dielën  rreth orës 1.00 pjestarë të policisë nga Sektori për Punë të Brendëshme në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *